Projekt: Filozofijski pristupi radu: klasična Kina, Indija i Grčka

胤禛耕织图册 (Yinzhen’s Farming and Weaving Album), Dinastija Qing, The Palace Museum, https://www.dpm.org.cn/collection/paint/231818.html

Jedan od odobrenih institucijskih istraživačkih projekata Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u 2025. godini je i projekt “Filozofijski pristupi radu: klasična Kina, Indija i Grčka” pod vodstvom izv. prof. Ivane Buljan.

Cilj projekta jest istražiti filozofijske pristupe radu u odabranim tekstovima iz klasične kineske, indijske i grčke intelektualne tradicije. Premda se rad u klasičnim tekstovima pojavljuje kao temeljna i neizbježna sastavnica ljudske egzistencije, njegovo vrednovanje, ontološki status, te odnos prema prirodi, zajednici i samom čovjeku razvijaju se u divergentnim pravcima.

Projekt je strukturiran kroz četiri glavna istraživačka pravca, a prvi, koji se odnosi na klasičnu Kinu, ispituje poimanje rada u filozofiji razdoblja dinastije Zapadni Han, osobito u djelima poput Huainanzi, Chunqiu fanlu i Xinyu. Tu se rad ne promatra samo kao sredstvo preživljavanja ili društvene reprodukcije, već kao kozmološka aktivnost kojom čovjek dovršava procese koje su započeli Nebo i Zemlja. Posebna se pažnja posvećuje odnosu rada i sebstva, kao i statusu neljudskih bića u toj shemi.

Svrha projekta jest otvoriti mogućnost međukulturalne filozofijske komparacije koja omogućuje složenije razumijevanje pojma rada izvan okvira suvremenog ekonomskog racionalizma i produktivističkih normi. Time se želi pridonijeti stvaranju novih temelja za filozofijsku refleksiju o radu koja će biti osjetljivija na ekološke, društvene i duhovne aspekte ljudske djelatnosti.Tradicionalno razumijevanje rada (Kina, Grčka i Indija) bi trebalo pružiti primjer dobre prakse koji bi trebao poslužiti kao paradigma rješenja problema suvremenih praksi rada.