Iskustva studenata

Ovdje donosimo iskustva nekadašnjih i sadašnjih studenata Slobodnog studija sinologije koji u akademskoj godini 2024./2025. postaje redovni sveučilišni prijediplomski studij.

“Odluka o učenju kineskog jezika dogodila se iz pragmatičnih razloga. Željela sam se izdvojiti od ostalih kolega koji će zajedno sa mnom tražiti posao nakon diplome. Nasreću, vrlo brzo sam zavoljela učiti taj jezik i to me odvelo u potpuno nove sfere djelovanja, življenja i razmišljanja.

Već s najnižom razinom znanja, u nekim sam trenucima počela razmišljati kao Kinezi! Jer neke je situacije jednostavno lakše opisati na tom jeziku. Najljepše od svega je biti u mogućnosti čitati kineske znakove, razumjeti ih i prije nego ih naučite. Intuitivno poželite izgovoriti znak na određeni način i sretni ste kada shvatite da ste u pravu. Sretni i 满意!”

Marija opačak eror

“Kineski mi nije prvi jezik koji učim, ali sam njime jednostavno očarana. Od pisma do izgovora, sve je zanimljivo i izazovno. Iz pragmatičnog kuta i njegove upotrebe, danas postoji mnogo prilika za primjenu kineskog, i to na različitim razinama poznavanja jezika. A i program studija i nastavnici su također odlični. Zato ne odustajem!”

Asja SMailagić miranov

“Upis na slobodni studij sinologije bio mi je jedan od boljih životnih poteza. Iz udobnosti školskih klupa, u večernjim satima, putovalo se u daleke azijske krajeve kroz jezik, filmove, glazbu… s motiviranim kineskim i domaćim profesorima. S kolegama i kineskom profesoricom osmislili smo i izveli predstavu Put ka Zapadu tijekom koje se naša publika gotovo valjala od smijeha!

Za mene se trogodišnji studij nastavio i jednogodišnjom stipendijom u Kini zahvaljujući kineskom Veleposlanstvu u dogovoru s Katedrom za sinologiju. Tamo sam boravila u gradu poznatom po izvrsnoj kuhinji, pandama i ljutom feferonu, čajanama i hot pot-u. Upoznala sam studente kineskog jezika sa svih kontinenata, a putujući po Kini, u prekrasnoj i gostoljubivoj organizaciji profesora s odličnog Sichuan Sveučilišta, i svo bogatstvo – vizualno, mirisno, zvučno, okusno – toliko raznolike kineske kulture.”

范澜诗

“Strani jezik se može naučiti i tako da mu se naprosto izložiš, ali tada ne naučiš kako on točno funkcionira. Istovremeno učenje jezika i dubinsko upoznavanje s kineskom poviješću i kulturom je velika prednost ovog studija nad npr. učenjem kineskog u školi stranih jezika ili online. 

Znanje jest moć. Mi odavde uopće ne shvaćamo koliko smo zaista evropocentrični, koliko civilizacijskih dostignuća i povijesti postoji o kojima ništa ne znamo. Koliko razlika, ali i sličnosti. Pripremanje ispita iz povijesti Kine omogućilo mi je nemjerljivo bolje razumijevanje vlastite, evropske povijesti, nego svo (bogato) znanje koje sam stekla prije toga. Poznavanje kineske povijesti i kulture omogućilo mi je da mogu kompetentnije pratiti suvremene geopolitičke trendove i priče kojima se legitimiraju.

Da bi čovjek stvarno razumio samog sebe mora izaći iz svog dvorišta i upoznati svijet, a kineska kultura je ogroman dio tog svijeta, i jedina suvremena kultura koja se suvereno može natjecati sa zapadnom. Živjeti danas, a ne se snalaziti s kineskim je jednako ograničavajuće kao da se ne snalazite s engleskim, bez pretjerivanja. 

Kao što je korisno imati predznanje starogrčkog i latinskog da bismo razumjeli evropsku povijest, filozofiju, znanost i lakše se sporazumijevali, jednako je tako korisno ne samo snalaziti se s osnovama kineskog, nego poznavati povijest kineskog pisma i filozofije da bismo bolje razumjeli i druge jako utjecajne azijske kulture, kao i suvremenu kinesku kulturu. 

Učenje jezika koji ima potpuno drugu logiku od indoeuropskih jezika je također jako zanimljivo samo po sebi, pomaže da se čovjek lakše snađe učeći druge jezike, koncepte, da ima veću sposobnost imaginacije.” 

Kaja Ocvirek-Krušić

“Zadovoljan sam sa studijem jer mi je pružio iskustvo koje ne bih mogao steći samostalnim učenjem. Kao student filozofije, uz jezik posebno cijenim kolegij Klasična kineska filozofija koji mi je pružio uvid u drugu tradiciju i putem čitanja tekstova na originalu, a kolegij Kineska kultura i civilizacija me zainteresirao i motivirao toliko da sam napisao vlastiti rad na tu temu.”

Tvrtko balić

“Studiranje kineskog jezika otvorilo mi je oči prema jednoj fascinantnoj kulturi i jeziku koji je potpuno različit od svega što sam do sada iskusila. Svaki dan je izazov, ali ujedno i nevjerojatno uzbudljivo putovanje. Ljudi su često iznenađeni kada čuju što studiram, što mi daje osjećaj originalnosti i pruža priliku da budem ambasador nečeg jedinstvenog.

I dok sam još uvijek na početku tog puta, već vidim kako se otvaraju vrata brojnim mogućnostima. Biti studentica kineskog znači imati pristup drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji i to nije samo prilika za buduću karijeru već i za osobni rast. Kroz studij, otkrivam mnoge stipendije koje mi mogu omogućiti da putujem, istražujem i nastavim se obrazovati.

Nisam samo naučila novi jezik; naučila sam i o kompleksnosti kineske kulture, što mi pomaže da proširim svoje horizonte i razvijem duboko razumijevanje svijeta oko sebe. No znanje kineskog nije samo akademske prirode, već će mi pomoći da se istaknem u bilo kojem području koje odlučim istraživati u budućnosti.”

Ana Tomičić